Mandle môžu zmierniť chuť do jedla

, , No Comments
Vedci z Kalifornie zistili, že jedenie mandlí na desiatu môže byť považované za cestu, ako znížiť apetít. Štúdia, publikovaná v časopise European Journal of Nutrition v tomto roku, sledovala denný kalorický príjem u 32 žien s cieľom zistiť, či konzumácia 3 rozličných množstiev mandlí môže zmeniť nasledovný kalorický príjem z ďalších jedál.


Okrem sledovania energetického príjmu v priebehu dňa, vedci hodnotili subjektívne pocity chuti jednotlivých účastníkov pomocou vizuálnej analógovej škály. Otázkami zameranými na pocity hladu/plnosti a chuti o jedla boli výskumníci schopní posúdiť sýtiaci efekt mandlí. 

Stav nasýtenia je popisovaný ako absencia hladu po konzumácii jedla bohatého predovšetkým na bielkoviny a vlákninu. A práve mandle sú orechy s významným obsahom proteínov (20,2 g /100 g) a vlákniny (12,2 g / 100 g), okrem spomínaného sú výborným zdrojom vitamínu E, B2 (riboflavínu), B3 (niacínu) a vápniku.

Štúdia hodnotila 3 rôzne množstvá príjmu mandlí, a to 0,0 g, 28,0 g a 42,0 g u žien vo veku medzi 35 a 60 rokov s BMI 18,5 až 25 kg/m2. Účastníci výskumu konzumovali na raňajky vždy približne rovnaké množstvo energie, desiata sa skladala z jedného z vyššie uvedených množstiev mandlí a následné jedno bolo volené podľa chuti (Ad libitum).

Výsledky štúdie ukázali, že príjem vyššieho množstva mandlí nespôsobilo zvýšenie celkovej spotreby energie v priebehu dňa a energetický príjem v nasledujúcich jedlách bol zároveň nižší. Súčasne bolo zistené, že po konzumácii mandlí na desiatu mali účastníci nižší pocit hladu a dlhšie sa cítili nasýtení. Vedci preto dospeli k záveru, že spotreba porcie mandlí medzi raňajkami a obedom môže znížiť pravdepodobnosť prejedania sa po obede v dôsledku sýtiacej schopnosti mandlí. Tieto oriešky môžeme preto považovať za jedlo vhodné pre zdravú a vyváženú stravu.

0 komentářů:

Zverejnenie komentára