Pohodlím k obezite

, , No Comments
Obezita ako choroba bola ešte donedávna podceňovaná laickou i odbornou verejnosťou. Negatívne prejavy obezity boli spájané hlavne s estetickým hľadiskom, i keď sa vedela súvislosť s kardiovaskulárnymi ochoreniami a diabetom mellitom 2. typu. Najnovšie epidemiologické dáta však zaškočili nejedného človeka. Analýzy WHO (svetovej zdravotníckej organizácie) z roku 2014 ukázali, že viac ako 1,9 miliardy dospelej populácie vykazuje nadváhu, pričom cez 600 miliónov z týchto ľudí má obezitu. (1) Navyše, k nárastu prevalencie obezity a nadváhy došlo v poslednej dobe nielen vo vyspelých, ale i v rozvojových krajinách. 

https://pixabay.com/sk/tu%C4%8Dn%C3%BD-s-nadv%C3%A1hou-obezita-hmotnos%C5%A5-373064/

Existuje mnoho faktorov, ktoré sa na tomto náraste podpisujú (pozn.:viac v ďalších článkoch), no pre mňa v poslednej dobe najviac zarážajúcim je spôsob života. Ešte v 80. a 90. rokoch bolo úplne normálne nabrúsiť si kosu a posekať trávnik v záhrade. Dnes nás otravuje zvuk kosačiek. Drevo si dnes už len málokto kláti praobyčajnou sekerou, máme predsa motorové píly. Cez víkendy už nerosíme čelo potom pri upratovaní, povysáva nám robotický vysávač. Namiesto sadnutia na bicykel si sadneme do auta, nechodíme po schodoch, ale vozíme sa eskalátormi a výťahmi. A už ani v tých supermarketoch a butikoch nespálime kalórie, keď existuje svet nakupovania cez internet.

Výdobytky modernej doby nám vraj majú uľahčiť život, ušetriť energiu, čas a peniaze. Poviem vám však jedno. V konečnom dôsledku nás uberú o čas strávený zdravím, šťastím a nakoniec i o peniaze utratené za zdravotnícke služby. Vedeli ste, že každý rok umrie najmenej 2,8 milióna ľudí na následky nadváhy a obezi-ty? (2) A nemyslíte, že by ich ubudlo, keby sme sa jednoducho viac hýbali? Iste, dvíhať ťažké stroje v posilovni je tiež spôsob, ale nie prirodzený. Človek nebol stavaný na permanentné preťažovanie rovnakých svalových skupín, lebo to je to, čo robia činky pri budovaní prsných svalov, bicepsov, tricepsov... Chýba nám prirodzený pohyb - chôdza! Sedieť celý deň v kancelárii, doviesť sa autom domov, kde za vás spravia elektrospotrebiče tú najťažšiu prácu a potom, aby akože žijem lepšie ako môj sused, ktorý ostane po zvyšok dňa pred telkou, si zájdem do fitnesscentra... to je nesprávny spôsob života. Aspoň vzhľadom k pohybu. Nechcem vás samozrejme odhovárať od zakúpenia všetkých tých výdobytkov, mnohé z nich sú naozaj pomocníkom, len vám chcem sprostredkovať možno iný pohľad. 

Už dlhšie sledujem obéznych pacientov, ako prichádzajú do obezitologickej ambulancie s jediným cieľom - schudnúť čo najviac a najrýchlejšie. Málokto si uvedomí...

  • Že LEN upravením jedálnička to nepôjde.
  • Že treba zaradiť aj pohyb.
  • Že treba zmeniť spôsob života.
  • Že dočasná zmena nevedie k dlhotrvajúcim výsledkom.
Viete, ľudia sú pohodlní a leniví, čo je prirodzená vlastnosť človeka. Pointou však je prekonať sa a uvedomiť si všetky súvislosti. Obezita nie je len o pneumatike na bruchu, o pár centimetroch a kilách viac. Ide o komplexné metabolické zmeny, ktoré sa skôr či neskôr odzrkadlia na ďalších poruchách - srdce, obličky, pankreas, pečeň, kosti, svaly, mozog atď... A to vás už bude veľa stáť.

Zdroje
1 http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs311/en/
2 http://www.who.int/gho/ncd/risk_factors/obesity_text/en/


0 komentářů:

Zverejnenie komentára