3 najčastejšie mýty o ovocí

, , No Comments
1. Ak chudnete, ovocie si doprajte len doobeda...
... a to hlavne kvôli tomu, že obsahuje mnoho jednoduchých sacharidov, ktoré telo v ranných hodinách využije ako zdroj energie, ale poobede či večer si cukry premení na tuky!
Ok, a teraz pravda.

Fakt si myslíte, že len týmto tu si udrží vaše telo tú zdravú telesnú hmotnosť? Radšej na to rýchlo zabudnite. Ovocie nie je jediným zdrojom jednoduchých sacharidov. To je za prvé. A za druhé, nezjete ho nikdy toľko, že by sa cukry obsiahnuté v ovocí premenili len tak na tuk. A vždy len večer.

Je pravda, že nadmerný príjem sacharidov môže byť sprevádzaný nadbytočným ukladaním tuku. Existuje však celá rada faktorov, ktoré rozhodujú o tom, či sa bude energia ukladať v podobe tuku, a konzumácia ovocia v neskorších hodinách to určite nie je.

Ak si strážite hmotnosť, alebo ak aj nie, nezabúdajte na to, že by sme denne mali prijať 5 porcii ovocia a zeleniny (cca 500 g dokopy), a to v ktorúkoľvek dennú dobu. Pri redukcii hmotnosti by sme večer mali skôr obmedzovať (nie úplne vynechávať) iné sacharidové potraviny - pečivo a sacharidové prílohy (ryža, cestoviny, knedlíky...) a snažiť sa nahradiť to zeleninou. Nič sa však nestane, ak si o 18-tej hodine dáte jablko či banán. 


2. Ovocie sa nemá zapíjať
Veľmi rozšírené je tvrdenie, že jesť by sme mali ovocie na lačno a následne ho nezapíjať. A to najmä kôstkové ovocie ako sú čerešne, slivky či broskyne. V opačnom prípade totiž cukor, obsiahnutý v ovocí premiešaný s vodou, začne v tráviacom trakte kvasiť, čo môže spôsobovať viaceré zdravotné problémy.

Pravdou je, že vláknina obsiahnutá v ovocí dokáže spomaľovať vyprázdňovanie žalúdka, a tak pobudne ovocie v žalúdku dlhšie ako napr. ovocná (/iná) šťava. Dlhšia doba zotrvania ovocia v žalúdku však neznamená automaticky započatie kvasenia. Tráviace šťavy, produkované vlastným telom (veď to je v podstate tiež voda :) ), začnú natravovať živiny ešte pred tým než by k fermentácii vôbec mohlo dôjsť. A ak sa stále obávate mikroorganizmov, ktoré spôsobujú kvasenie, vedzte, že náš žalúdok je proti breberkám vybavený a v žalúdku žiadne kvasiace procesy neprebiehajú.

Spomalené vyprázdnenie žalúdka môže byť však dokonca výhodné v prípade, že chcete chudnúť a strážite si svoj energetický príjem. Cítite sa totiž dlhšiu dobu zasýtení a nemáte chuť siahnuť po niečom ďalšom.

Poznámka: Doteraz mi nikto nevysvetlil, prečo sa hovorí práve o kôstkovom ovocí, keď je svojím obsahom ako každé iné. Ak tušíte odpoveď, napíšte mi do komentára, lebo som na to veľmi zvedavá. :)

3. Jedine čerstvé je zdravé
Nič sa nevyrovná skvelej chuti letného, čerstvo natrhaného ovocia.  Neznamená to však, že mrazené či sušené ovocie by malo byť niečo menej. Naopak, takto uchované potraviny môžu byť rovnako výživné a chutné, pretože sa zväčša zamrazujú na vrcholku sezóny, keď je chuť najlepšia. To platí ale za predpokladu správneho uskladnenia.

Mrazené ovocie poskytuje navyše tú výhodu, že si po celý rok môžete pochutiť na obľúbených druhoch bez toho, aby ste v obchode platili mailand za niečo, čo aj tak doletelo z kontinentu na opačnom konci sveta. Takže ak máte na záhrade plno malín, černíc či hocičoho iného, umyte ich, preberte, nech nezamrazujete plesnivé či zhnité kúsky, a zamrazte.


0 komentářů:

Zverejnenie komentára