Batáty v kuchyni

, , No Comments
Batáty, nazývané sladké zemiaky, sú koreňové hľuzy rastliny podvojník batátový. Pochádza zo strednej Ameriky a v tropických oblastiach nahrádza zemiaky. Svojou lahodnou sladkou chuťou sa podobá tekvici hokaido.

Ak ste batáty do svojej kuchyne ešte nepustili, mám pre vás skvelý recept, ktorý vás, dúfam, presvedčí o ich výbornej chuti a článok, ktorý vám objasní ich veľký nutričný význam.

Batáty sa zaraďujú medzi najvýživnejšiu zeleninu, a to vďaka vysokému obsahu mnohých zdraviu prospešných látok:

  • betakarotén - rastlinné farbivo, vďaka ktorému sú hľuzy sfarbené do oranžova. Betakarotén je prekurzorom vitamínu A, ktorý potrebujeme pre správnu funkciu slizníc, pokožky, zraku, imunitného systému a pre metabolizmus železa.
  • luteín a zeaxantín - ďalšie z rastlinných farbív (xantofyly), ktoré pomáhajú ochraňovať oči pred makulárnou degeneráciou
  • draslík - podobne ako zemiaky, aj batáty obsahuje veľké množstvo tejto minerálnej látky, ktorá pôsobí priaznivo na srdce a svaly a prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy
  • vláknina - najmä pektín a škrob, vďaka ktorým fungujú vaše črevá správne
  • rastlinné steroly - pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi
  • vitamín C, B1, B5, B6 a ďalšie

Batáty sa dajú využiť mnohostranne. Najčastejšie sa varia, pečú, ale dá sa z nich spraviť kaša či dokonca koláč. Jedzte ich pokojne aj so šupkou, získate tak viac vlákniny, vitamínov a minerálnych látok. Dajú sa pripraviť v mikrovlnke, ľahko sa opekajú, grilujú a varia.

Pečené kura s broskyňami, kešu a batátmi
1. kuracie prsia opečieme z každej strany na panvici s olejom a ďalej zapečieme v trúbe spolu s plátkami broskýň.
2. Batáty dôkladne umyjeme a nakrájame na kolieska. Potrieme olejom a opekáme na panvici z každej strany zhruba 5 min, kým nebudú mäkké.
3. Servírujeme s kešu, bazalkou, prípadne petržlenovou vňaťou.

Dobrú chuť :)

Zdroje
1 http://www.nutrition-and-you.com/sweet_potato.html 
2 zdravotné tvrdenia: Nariadenia komisie EU č. 432/2012

0 komentářů:

Zverejnenie komentára