Zdroj obr.: https://pixabay.com/en/coca-cola-crown-corks-red-1218688/ |
Najnovšie sa ukazuje, že za príčinami vzniku diabetu zrejme môže aj nadmerný príjem sladených nápojov. Podľa tohtoročnej epidemiologickej analýzy pod vedením vedcov z Bostonu sa zistilo, že dospelí Američania, ktorí denne pili cukrom sladené nápoje, mali až 46-násobne vyššie riziko vzniku prediabetu (2). Prediabetes je určitý alarm, že ste na ceste k rozvoji diabetu. A keď so svojím životným štýlom v tomto stave nikam nepohnete, neskôr vás pravdepodobne čakajú antidiabetiká či pichanie inzulínu.
Hoci sa jedná len o observačnú štúdiu, ktorá nepreukazuje príčinnosť, výsledky naznačujú, že pravidelné pitie limonád, Coly a podobných sladených nápojov zvyšuje šancu na rozvoj včasných varovných symptómov diabetu druhého typu. Táto štúdia analyzovala dlhodobé dáta od 1685 dobrovoľníkov stredného veku bez (pre)diabetu. Tím vedcov zistil, že tí dobrovoľníci, ktorí pili najvyššie množstvo cukrom sladených limonád (zhruba 0,6 l/deň), mali významne vyššie riziko prediabetu a diabetu v porovnaní so skupinou, ktorá týchto nápojov pila menej alebo vôbec.
Tak či onak, sladené nápoje jednoznačne nepatria do správnej výživy. Väčšina z nich obsahuje toľko pridaného cukru, že pri dennodennej konzumácii viacerých sladených nápojov dozaista prekročíte povolené množstvá (90 g) pridaného cukru na deň.
1 World Health Organisation. 2014. Global status report on noncommunicable diseases [online], Geneva: World Health Organisation, ISSN 978 92 4 156485 4, dostupné na: https://cspinet.org/new/pdf/who-global-status-report-on-ncds-2014__1_.pdf
2 Ma et al. 2016. Sugar-Sweetened Beverage but Not Diet Soda Consumption Is Positively Associated with Progression of Insulin Resistance and Prediabetes. J. Nutrition, 146:1-7 DOI: 10.3945/jn.116.234047
0 komentářů:
Zverejnenie komentára