Bezlepková aféra

, , No Comments
Popularita jedál bez lepku je na vrchole slávy. Bežné jedlá nie sú moderné, kupuje a varí sa to, čo je gluten-free. Lebo vraj lepok lepí črevá a podporuje v tele zápal. Internet je preplnený stránkami o tom, ako ľahko vám bude, keď vylúčite lepok zo stravy, niektorí dokonca tvrdia, že schudnete. Och, neviem, či sa mám smiať či plakať.

Zdroj obr.:https://pixabay.com/, upravené
Kedysi platilo, že na diéte bez lepku boli celiatici, čo má samozrejme svoje opodstatnenie. Celiakia je autoimunitné ochorenie, inak povedané, telo celiatika si po kontakte s lepkom začne vytvárať protilátky a zaháji útok na svoje vlastné tenké črevo. Jedinou liečbou celiakie je v súčasnosti striktné dodržiavanie bezlepkovej diéty. Vynechať lepok zo svojho jedálnička by mali tiež alergici na lepok alebo pacienti s neceliakálnou gluténovou senzitivitiou či gluten-senzitívnou idiopatickou neuropatiou. Všetci ostatní lepok môžu. Bohužiaľ, dnes je stav taký, že hoci len 1 % Američanov má zdiagnostikovanú celiakiu, až štvrtina obyvateľov sa stravuje bez lepku. A úplne zbytočne. Lepok, ako zmes dvoch bielkovín (prolamínu a glutelínu), je prirodzená zložka pšenice, raže, jačmeňa a ovsa. 

"Telo zdravého človeka lepok dokáže stráviť úplne bez problémov. Argumenty proti lepku, v zmysle jeho vynechania u zdravých ľudí, sú neopodstatnené a zavádzajúce. Žiadne výskumy nepotvrdili fámy, že by bol lepok ako taký škodlivý a jeho vynechanie zo stravy prospešné."
(viac tu)

Novo sa dokonca objavilo, že by takáto diéta nemusela byť vôbec (ale že vôbec) zdraviu prospešná ako sa tvári. Vedci totiž zistili, že ľudia, ktorí jedia výrobky bez lepku, môžu byť vystavení riziku zvýšenej expozície toxickým kovom - arzénu a ortuti, čo môže viesť ku vzniku kardiovaskulárnych, neurologických ochorení a rakoviny. Počas tejto štúdie vedci merali dobrovoľníkom hladinu arzénu v moči a hladinu ortuti v krvi. Prišli na to, že moč ľudí na bezlepkovej diéte obsahoval skoro dvojnásobné množstvo arzénu oproti norme a hladina ortuti v krvi bola o 70 % vyššia.

Tieto toxické kovy sa nachádzajú ako kontaminanty prevažne vo vode. V prírode sú už pomerne rozšírené, a to kvôli intenzívnej ľudskej činnosti. Arzén sa do organizmu dostáva prevažne z ryže (zavlažovanie), čo je jedna z hlavných alternatív bezlepkových pokrmov. Ďalšími zdrojmi sú, podobne ako u ortuti, morské ryby, vnútornosti a plodiny pestované na pôde zamorenej týmito kovmi.

Iste, výskum bol realizovaný v Amerike, kde neplatia rovnaké predpisy ako u nás. (V Európe existuje maximálna hodnota obsahu anorganického arzénu v potravinách, a to 15 mg/ kg/ týždeň, ktorá sá prísne sleduje.). Nič to však nemení na tom, že nie je všetko zlato, čo sa bliští. 

Zdroj obr.: www.freelogozone.com

Neznamená to, že potravina s označením bez lepku bude zdravšia, lepšia, výhodnejšia. Tak kašlite už na trendy, nechoďte s davom a ak na to naozaj nemáte zdravotné dôvody, jedzte naďalej tú bielu múku a nechajte bezlepkové výrobky v obchode ľuďom, ktorí si ich naozaj potrebujú kúpiť.

0 komentářů:

Zverejnenie komentára